با لعن کردن نمی توان راه به جایی برد/ باید با منطق صحیح و استدلال درست با افراد سخن گفت

به گزارش قادمون ، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در مراسم افتتاحیه مرکز تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم که در مدرسه امیر المؤمنین(ع) برگزار شد، با اشاره به روایاتی از ائمه طاهرین(ع) بر جایگاه ویژه و مقامات بلند شیعیان تأکید کرد.
وی افزود: امام صادق(ع) فرمودند اگر شیعیان در مسیرهای علمی، تبلیغی و جهادی استقامت به خرج دهند خداوند نعمت های فراوانی به آن ها می دهد که از جمله آن ها این است که هرچه از خداوند بخواهند به آن ها می دهد؛ همچنین امام صادق(ع) می فرمایند که شیعیان 4 چشم دارند که دو چشم آن در سر و برای زندگی دنیوی و 2 چشم آن ها در قلب و برای زندگی معنوی است.
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که چشم شیعیان بیدار بوده اما خداوند چشم معاندان را نابینا کرده است، اظهار داشت: شیعیان باید باهوش، به روز و دشمن شناس باشند و راه های نفوذ را بر دشمنان ببندند؛ از این عنایت های بسیار روشن می شود که خداوند چه لطفی در حق شیعیان دارند.
وی ادامه داد: مسأله شیعه و عقاید شیعه فعلا از صورت یک بحث کلامی درآمده و تبدیل به موضوع سیاسی نیز شده است، سابقا این مسأله کلامی بوده اما اکنون به دلیل انقلاب اسلامی، قدرت شیعیان، حضور شیعیان در عرصه های بین المللی و تأثیرگذاری در منطقه همه می دانند که شیعیان به ویژه شیعیان ایران حرف اول را می زنند.
این مرجع تقلید با بیان این که واقع بینان معتقد هستند که برای حل مشکلات جز کنار آمدن با ایران راهی وجود ندارد، ابراز داشت: ایران ذره ای چشم طمع به حتی یک وجب از خاک هیچ کشوری ندوخته است، دشمنان جمهوری اسلامی ایران به صورت مرتب دروغ می گویند و ادعا می کنند ایران به دنبال ایجاد هلال سبز است که دروغ محض به شمار می رود.
وی عنوان کرد: ایران می خواهد امنیت در همه کشورها باشد اما دشمنان چنین چیزی نمی خواهد و در صدد هستند که در منطقه جنگی وجود داشته باشد تا آن ها راحت باشند، در حال حاضر اسرائیل فکرش راحت است چون توانسته آتش جنگ را بر اثر نادانی گروهی در کشورهای اسلامی روشن کنند و خود در ساحل امن باشند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: اسرائیل با صراحت می گوید که داعش نباید از بین برود، جمعیتی با این وحشی گری، بی رحمی و قساوت در تمام طول تاریخ سراغ نداریم؛ داعش حتی با مغول ها نیز قابل مقایسه نیستند.
وی اضافه کرد: علت حمایت دشمنان از داعش که گروهی بی منطق و وحشی است روشن ماندن آتش جنگ در کشورهای اسلامی است، در این جا مبلغان و پژوهشگران می توانند نقش مهمی ایفا کنند که عبارت از روشن کردن مسلمانان جهان است.
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که جوانان بسیاری از کشورهای گوناگون به گروه های تکفیری می پیوندند، گفت: اگر برای مردم روشن شود که فعالیت های تکفیری خلاف آوزه های قرآن، اسلام و پیامبر است دیگر افراد جذب این گروه ها نمی شوند.
وی افزود: دشمنان به دلیل این که اهل منطق نیستند همواره به دروغ متوسل شده و از این طریق ایران را متهم می کنند، دشمنان از طرق دروغ شیعیان را به شرک متهم می کنند؛ متأسفانه به شیعیان مسائل مضحک و خنده آوری نسبت می دهند، گاهی به اندازه ای دروغ می گویند که حتی خودشان دروغ را باور می کنند.
این مرجع تقلید با بیان این که باید پرده ها را کنار زد و با اسناد و مدارک دروغ ها را جواب داد، اظهار داشت: یکی از وظایف مهم پژوهشگران این است که تهمت ها و شبهات دشمن را شناخته و با استدلال به آن ها پاسخ داده شود.
وی ادامه داد: برخورد خوب منطقی بسیار مهم است از این رو کسی با بد و بیراه گفتن و لعن کردن به جایی نمی رسد، باید با منطق صحیح و استدلال درست با افراد سخن گفت؛ پژوهشگران نباید ساکت بنشینند بلکه مرتب باید در فکر تولید علم باشند و مدارک و جواب های تازه ای ارائه کنند.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که کسانی که می خواهند در شیعه شناسی کار کنند باید نمونه شیعه خوب باشند، ابراز داشت: باید توجه شود که تبلیغ عملی بسیار مؤثرتر از تبلیغ گفتاری است، رفتار شیعیان باید نمونه باشد.
وی با اشاره به نامه نگاری ها با شیخ الازهر عنوان کرد: در این نامه ها از ادبیات خوبی استفاده کردیم شیعه ستیزی در مصر بسیار است اما زمانی که با ادبیات خوب بدون این که تزلل داشته باشیم وچیزی بر خلاف مقامات شیعه و مرجعیت بگوییم با ادبیاتی خوب توانستیم این افراد را جمع کنیم که اگر ادامه پیدا کند احتمال تحولاتی وجود دارد.
منبع : رسا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.