جریان شیعه لندنی خیلی کوچک تر از آن است که ما به آن بپردازیم

به گزارش قادمون ، نشست تشریح برنامه های ماه محرم سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران پیش از ظهر امروز دوشنبه 20 مهر با حضور حجت الاسلام ناصری پور،معاون فرهنگی این سازمان برگزار شد

حجت الاسلام ناصریپور امروز در تشریح برنامه های محرم سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران با عنوان «جلوه سوگ» گفت: ظرفیت ظرفیت فرهنگی محرم بالاترین ظرفیت فرهنگی  کشور است و آمارها همین را نشان می دهند .

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران خاطر نشان کرد: ما در روزگاری قرار داریم که بیشترین شبهات دینی در فرهنگ محرم را از سوی دشمنان اسلام ناب شاهد هستیم؛ اجتماعات شیعی در عالم نشان داده است که این جریان آماده و درس گرفته از تاریخ است.

حجت الاسلام ناصری پور اظهار داشت:  امسال در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بهترین برنامه های 5 سال گذشته را تجمع کرده ایم و به عنوان «جلوه سوگ» در طول ماه محرم و صفر ارایه خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: ما در این ایام 5 دهه را تعریف کردیم؛ دهه اول فرهنگی است که هیئات مذهبی در میدان امام حسین جمع می شوند، دهه دوم دهه تعزیه است که گروه های سرآمد تعزیه را دعوت کردیم که تعزیه اجرا کنند. در دهه سوم گروه های نمایشی به مدت 10 شب اجرا دارند، نمایش «دهه سرخ خورشید» از جمله نمایش هایی است که اجرای آن برای دهه سوم نهایی شده است. در دهه چهارم ویژه برنامه ای داریم که تمام شهر تهران درگیر آن خواهند بود و آن هم «برنامه نذری ساده» است ؛ در دهه پنجم  هیئات مذهبی اقوام در میدان امام حسین(ع) جمع می شوند و آئین های عاشورایی خود را اجرا می کنند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اظهار داشت: میدان امام حسین(ع) مرکز ثقل برنامه های سازمان در ایام محرم و صفراست؛ در این میدان  14 تکیه برپا می شود که هر کدام یک برنامه دارد، رویکرد ما از برپایی این تکیه ها ارتقای سطح رفتاری مردماست که  با تمرکز بر سبک زندگی دنبال می شود.

حجت الاسلام ناصری پور درباره عناوین تکیه هایی که همزمان با ایام محرم در میدان امام حسین برپا می شود؛ گفت: تکیه ای داریم به عنوان کاروان کربلا که مسیر حرکت کاروان عاشورا را مشخص می کند؛ تکیه «بصیرت» به موضوع انحرافات عاشورا با محوریت شیعه لندنی می پردازد. در تکیه «پرده عشاق»، خادمان حسینی تجلیل می شود. تکیه شهدا به وقایع مهمی که برای انقلاب در ماه محرم افتاده است می پردازد.همچنین برنامه «هم عهدی با شهدا» در تکیه شهدا دنبال می شود، تکیه «آفتاب در حجاب» بحث عزت را با تکیه بر شخصیت حضرت سکینه دنبال می کند.  تکیه دیگر برای برنامه «نذری ساه» است که در دهه چهارم برنامه ها برپا می شود. در تکیه «هنر» سرآمدان هنر حضور دارند و سمپوزیومی دارند که برای اربعین از آن رونمایی می شود. تکیه «عتبات» به نذورات مردم پرداخته می شود. ستاد نایب الزیاره در یک تکیه برای کسانی که اربعین به کربلا می روند برپا می شود.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران افزود: ما هر شب در خیمه عزاداری ها سخنرانی داریم، آغاز برنامه های ماه محرم و صفر سازمان  از روز چهارشنبه 22 مهر است.

مقتل خوانی ظهر عاشورا، مشارکت جدی در پیاده روی روز اربعین، ضبط برنامه پرده عشاق برای تلویزیون، پخش برنامه رادیویی اجرای برنامه شعرخوانی توسط شاعران آیینی، برنامه نوگلان حسینی، در آستان اشک و پرده خوانی  از جمله برنامه های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برای ایام محرم و صفر بود که حجت الاسلام ناصری پور به انها اشاره کرد.

وی خاطر نشان کرد: تکیه عاشورایی برپا می شود که به ادب، وفا، توبه عدالت پذیری اختصاص دارد.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از ارایه محصولات فرهنگی متناسب با ماه محرم همزمان با این ایام در سازمان خبر داد و گفت: ما در این  محصولات فرهنگی  40 منبر یک دقیقه ای از منبری های تهران در سال گذشته را منتشر می کنیم،

در برنامه هیئت اقوام هر شب یکی از هیئت می آیند میدان امام حسن به سبک و سیاق خود عزاداری می کنند. 110 مبلغ مذهبی برای هیئت مذهبی اعزام می شوند که به شبهات دینی، اجتماعی و فرهنگی پاسخ می دهند.

وی درپاسخ به سئوالی مبنی بر دولتتی شدن عزاداری مردم برای امام حسین(ع)که پیشتر مردمی بود، گفت: ما هیچ گونه دخالتی در این برنامه نکردیم؛ سازمان فرهنگی هنری شهرداری از یک ظرفیت عظیم به عنوان اجتماع محرم ظرفیت استفاده می کند، دخالتی در امور هیچ هیئتی در تهران نکردیم، ما تنها روحانی برای پاسخگویی به شبهات به هیئت ها اعزام کردیم.

وی درباره شیعه لندنی و تبلیغات سوءآن  گفت: مردم در هیئت ها بیدار هستند و موضوعات را تشخیص می دهند، در تکیه بصیرت پشت پرده این جریان را روشن می کنیم، این جریان خیلی کوچک تر از آن است که ما به آن بپردازیم.

وی درباره اجرای تعزیه در ماه محرم اظهار داشت:  گروه های تعزیه را معاونت هنری دعوت می کند و بودجه ای را برای آنها در نظر گرفته است. ما تفاهم نامه ای را با حوزه علمیه امضا کرده ایم که آنها روحانیون را به هیئت اعزام می کند و بودجه ای را هم به آن اختصاص نمی دهد.

حجت الاسلام ناصری پور گفت:  برنامه پرده عشاق ویژه برنامه موسیقیایی است که باید معاونت هنری  آن را  اعلام کند؛ برنامه دیگر ما بازخوانی نوحه های قدیم تهران است  است که آماده شده و به زودی منتشر می شود

گفتنی است، در پایان این نشست از از پوستر «جلوه سوگ» با طرح پرچم عزاداران حسینی رونمایی شد.

منبع : خبرگزاری شبستان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.