«عار یا شعار، قمه‌زنی در ترازوی عقل و شرع» منتشر می‌شود

به گزارش قادمون ، کتاب «قمه‌زنی سنت یا بدعت» تألیف حجت‌الاسلام مهدی مسائلی کتابی است که در آن به نقد و بررسی فقهی و اجتماعی قمه‌زنی پرداخته شده است. علی‌رغم پخش محدود آن، این کتاب تاکنون بیش از هفت چاپ از آن منتشر شده است. اما با این حال به تازگی مطالب کتاب مورد بازنویسی و ویرایشی اساسی قرار گرفته است، آن‌گونه که با توجه به مطالب جدید و تغییرات گسترده نسبت به ویرایش قبلی آن، این کتاب به زودی با نام جدید «عار یا شعار، قمه‌زنی در ترازوی عقل و شرع» توسط نشر آرما منتشر می‌شود. توضیح بیشتر این‌که در این بازنویسی سعی شده تا با نگاهی علمی و جامع به نقد و بررسی دلایل طرفداران قمه‌زنی و تبیین دلایل حرمت آن پرداخته شود، از این رو در آن مباحث مبسوط و جدید و بی‌سابقه‌ای در نقد قمه‌زنی مطرح شده است.

در بازنویسی جدید کتاب «قمه‌زنی سنت یا بدعت» بسیاری از روایات مورد طرفداران قمه‌زنی به صورت دقیق مورد بررسی و نقد قرار گرفته است، که عناوین بعضی از این روایات عبارتند از: «لطمه زنان فاطمی»، «داستانِ سر به ‌محمل‌ کوبیدن»، «خون گریه کردن امام زمان علیه‌السلام»، «خون‌گریه‌کردن امام‌سجاد علیه‌السلام»، «زخم‌شدن پلک چشمان اهل‌بیت علیهم‌السلام»، «نسبت شکستن سر و صورت به امام سجاد علیه‌السلام» ، «بیهوش‌شدن امام‌رضا علیه‌السلام»، «جاری‌شدن خون از بدن پیامبران الهی در کربلا» و…

همچنین در فصل اول کتاب توضیحات جدید و مفصلی درباره ماهیت و چگونگی قمه‌زنی صورت گرفته است و افزون بر  بررسی سیر تاریخی قمه‌زنی، عوامل پیدایش و گسترش آن نیز مورد بحث قرار گرفته است.

همچنین در فصل سوم بحث‌های فقهی حرمت قمه‌زنی و توجیهات طرفداران آن به صورت مبسوط مطرح شده که بعضی از عناوین آن چنین است:

«بحث از مشروعیت قمه‌زنی» «جریان اصل اباحه در مورد قمه‌زنی» « قمه‌زنی و همدردی با امام‌حسین علیه‌السلام» «قمه‌زنی تبلیغ مذهب یا تضعیف آن؟»« تفاوت وهن و تمسخر» « آیا تمسخر کفار نقشی در تغییر روش‌ها ندارد؟» « چرا به جای قمه‌زنی با مفاسد اجتماعی مبارزه نمی‌شود؟» « رفتارهای موهن ملل و مذاهب دیگر» «قمه‌زنی و قاعده تعظیم شعائر الهی» «قمه‌زنی و قاعده لاضرر» «عبادات ضرری»« آیا قمه‌زنی یک نوع حجامت است؟» « نفی عسر و حرج از ساحت دین» « به خطر انداختن جان» «بررسی چند شبهه» « تعیین موضوع، شأن فقیه نیست» «خواب‌ها و مکاشفه‌ها» « کرامت‌های قمه‌زنی» «این حکم، حکم عشق است»« جایز بودن قمه‌زنی در گذشته» و…

افزون بر این در فصلی از این کتاب فتواهای جواز و تحریم قمه‌زنی به صورتی جامع بررسی شده و در هنگام ذکر بعضی فتواهای مهم، توضیحی مختصر پیرامون آن‌ها بیان شده است. نکته مهم این‌که در این ویرایش از کتاب فتواهای جدید و تأثیرگذاری از علمای بزرگ شیعه در تحریم قمه‌زنی منعکس شده است که می‌توان به فتوای شیخ اعظم انصاری و مرحوم سید محمد کاظم یزدی صاحب عروةالوثقی و مرحوم سید ابوالحسن اصفهانی اشاره داشت.

گزارشی از حرکت اصلاحی آیت‌الله سید محسن امین و همچنین حرکت اصلاحی آیت الله سید محمد مهدی قزوینی از دیگر قسمت‌های مهم این کتاب است که مطالب جدیدی را  به همراه دارد.

همچنین در این بخش با بررسی فتوا و نظر فقهی بعضی از مراجع همچون « آیت الله سیستانی» «آیت الله وحید خراسانی» «آیت الله بهجت» و… به بعضی از ابهامات، شایعات و تحریفات پیرامون نظرات این بزرگان درباره قمه‌زنی پاسخ داده شده است.

همچنین در ادامه بحث مبسوط و جدیدی درباره حکم حکومتی مقام معظم رهبری صورت گرفته است و تمامی سخنان ایشان درباره قمه‌زنی در سال‌های مختلف گردآوری شده است.

همچنین در قسمتی از این کتاب فتواهای جواز قمه‌زنی که بیشتر مورد استناد طرفداران قمه‌زنی قرار می‌گیرد، مورد نقد و بررسی قرار گرفته است که عناوین این بخش عبارتند از:

«فتوای مرحوم میرزای نائینی » «فتوای مرحوم شیخ عبدالکریم حائری یزدی» «آیت‌ الله سید صادق روحانی» «آیت‌الله سید صادق شیرازی» «آیت‌الله سید محمد شیرازی »«تعصب ویژة خاندان شیرازی بر انجام قمه‌زنی»

باز نویسی جدید کتاب قمه‌زنی سنت یا بدعت با نام جدید «عار یا شعار، قمه‌زنی در ترازوی عقل و شرع» مراحل فنی نشر را طی می‌کند، و به زودی منتشر می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی مسائلی مدرس و پژوهشگر حوزه علمیه اصفهان است و کتاب‌های «نهم ربیع جهالت‌ها خسارت‌ها»، «پیشوایان شیعه پیشگامان وحدت»،«لعن‌های نامقدس»، «عزاداری شعار حیات عاشورائی»، «لطیفه‌های اسلامی»، «فرهنگ اصطلاحات طلاب»، و.. از دیگر آثار اوست.

منبع :خبرگزاری فارس،

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.