باید در مقابل دو تفکر سکولاریسم و تشیع لندنی هوشیار بود

به گزارش قادمون ، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در همایش بزرگ علما، روحانیان و طلاب استان سمنان ضمن تأکید بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت فرهنگ‌سازی توسط علما در جامعه دینی اظهار داشت: از روحانیت انتظار است که در ایام محرم از برخوردهای انفعالی بپرهیزند؛ آنها باید فعالانه در عرصه فرهنگ‌سازی حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: محرم از آن دست فرصت‌های طلایی است که می‌توان در عرصه فرهنگ‌سازی فعالیت کرد؛ چراکه دل‌های همه در آستانه این ماه آماده دریافت معارف الهی در سایه فرهنگ عاشورایی است.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری با اشاره به کارکردهای مثبت مجمع روحانیان و گردهمایی علما در مراکز استان‌ها، خاطر نشان کرد: برگزاری همایش روحانیان در آستانه ماه رمضان و محرم ابتکاری درخور توجه و سازنده است که می‌تواند در پاسخ به این سئوال که در این ایام روحانیان چه باید انجام دهند و چه بگویند مؤثر باشد.

خاتمی با ابراز امیدواری از بهره بردن تمام و کمال از فرصت طلایی محرم، تبیین کرد: پیامبر اکرم (ص) درباره شهادت امام حسین (ع) می‌فرمایند که شهادت حسین (ع) آن‌چنان حرارتی در دل‌ها ایجاد می‌کند که تا ابد سردشدنی نیست؛ از این‌رو است که با گذشت هزار و 376 سال از واقعه عاشورا همچنان داغ عزاداری حسین (ع) و یارانش در دل‌های عاشقان به امامت و ولایت زنده و روشن است.

وی متذکر شد: این زنده بودن یاد امام حسین (ع) موجب وقوع انقلاب اسلامی در ایران و جنگ 33 روزه در جنوب لبنان می‌شود؛ چراکه ما معتقدیم واقعه عاشورا امروز هدفمند بر ایمان زنده به یادگار مانده است و همه داغ‌ها پس از گذشت چند روز سرد می‌شوند، اما واقعه عاشورا الگویی برای همه اعصار بوده و بیان این زنده بودن هدفمند وظیفه علما و روحانیان است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه از حادثه عاشورا دو برداشت می‌توان کرد، گفت: در وهله نخست عاشورا را می‌توان از بعد تاریخی و چگونگی رخداد، زمان، مکان و حوادث بررسی کرد و در مرحله بعد این واقعه عظیم را می‌توان از لحاظ تحلیلی مورد بررسی قرار داد؛ در این بین، نکته حائز اهمیت آن است که در قرآن مجید زندگی هیچ پیامبری از آغاز تا انتها ذکر نشده است، چراکه بعد تحلیلی برای قرآن از بعد تاریخی بااهمیت‌تر است و ما نیز باید به این اصل پایبند باشیم.

خاتمی عنوان کرد: در زمان طاغوت نیز تمامی منابر ما حول بیان تاریخ صدر اسلام و عاشورا می‌گذشت؛ اما این امام خمینی (ره) بود که بُعد تحلیلی را به مردم معرفی ساخت و جمله تاریخی حضرت امام (ره) که فرمودند محرم ماه پیروزی خون بر شمشیر است، مبین این موضوع است که باید پای را فراتر از ذکر تاریخ نهاد و به بعد تحلیلی اهمیت بخشید.

وی همچنین بیان داشت: عبرت کلیدواژه طلایی در تحلیل تاریخ است و از نگاه عبرت می‌توان دریافت که حادثه کربلا، تنها جرقه‌ای در زمان خود نبود، بلکه این حادثه عظیم و شهادت امام حسین (ع) و یارانش یک جریان فکری، مذهبی و مذهبی بود و همین نگاه تحلیلی است که واقعه عاشورا و نهضت حسینی را به سرمایه تبدیل کرده است.

امام جمعه موقت تهران همچنین با اشاره به فرهنگ‌های موردنیاز جامعه کنونی که در دل واقعه عاشورا نهفته‌اند، گفت: 15 فرهنگ در دل این حادثه نهفته است که استخراج آن می‌تواند در دنیای کنونی آن‌چنان کاربردی داشته باشد که شاید هیچ مکتب و علم دانشگاهی نتواند چنین اثرگذاری در زندگی اجتماعی را تجربه کند.

خاتمی درباره نخستین فرهنگ عاشورایی بیان داشت: معنویت نخستین درسی است که می‌توان از عاشورا در زندگی امروز گرفت؛ کیست که منکر تأثیرگذاری دشمنان اسلام در دنیای مجازی و در عصر حاضر باشد و باید درک کرد که هدف دشمنان امروز قهر مسلمانان با خداوند است؛ چراکه با نگاهی سطحی به فعالیت‌های آنان در فضای مجازی می‌توان فهمید که اینان در پی سلطه هستند و تمام امیدشان در این بین به غفلت مردم ما بسته شده است.

وی توضیح داد: دشمنان اسلام می‌خواهند تا ملت ما اتحاد خود نسبت به ذات ربوبی را کمرنگ کنند و اگر این هدف محقق شود، قطعاً انقلاب اسلامی ما ضربه خواهد خورد؛ پس باید هوشیار بود و از عاشورا درس گرفت؛ چراکه عاشورا عشق به ذات مقدس خداوند بود، پس عشق به خدا فرهنگ دیروز عاشورا و نیاز امروز جامعه است که برای رسیدن به آن باید سینه‌زنی و عزاداری‌های ماه محرم را دست کم نگرفت و روحانیان بدانند که رسالتشان در این راه تنها گفتن نیست بلکه باید در کنار مردم باشند و در عزاداری‌ها شرکت کنند؛ چراکه این فرهنگ امروز نیاز جامعه ماست.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری در بیان دومین فرهنگ عاشورایی موردنیاز جامعه امروز، گفت: ایمان عملی دومین فرهنگی است که در زندگی باید به آن توجه داشت؛ حضور ایمان در زندگی امام حسین (ع) و یارانشان بر هیچ‌کس پوشیده نیست. همچنین رهبر معظم انقلاب چندی پیش موضوع سبک زندگی اسلامی را مطرح فرمودند که این مهم به معنای حضور دین در زندگی یا ایمان عملی است و در زندگی امروز بسیار حائز اهمیت است.

خاتمی با اشاره به هجمه فرهنگی دشمنان اسلام و بدخواهان نظام مقدس جمهوری اسلامی اظهار داشت: از جمله اهداف دشمنان به خصوص در فضای مجازی بر هم زدن همین سبک زندگی اسلامی و ارائه مدل غربی از زندگی است و ما چاره‌ای نداریم جز استفاده از فرصت‌های طلایی نظیر ماه محرم تا بر روی این موارد تأکید کنیم؛ چراکه امروز مردم ما باید با سلاح فرهنگ پوشش، گویش، امر به معروف و نهی از منکر و زندگی به سبک اسلامی به مقابله با دشمنان بپردازند.

وی ادامه داد: باید توجه داشت هر ملتی که نهضت عاشورایی را پیش روی خود قرار داده، شاداب و سرزنده است و اگر آسیبی می‌بیند، مأیوس نخواهد شد و این نگاه تحلیلی به عاشورا در هر مقطعی به ما نشان می‌دهد که چه فرهنگ یا سبک زندگی را باید دنبال کنیم و به چه سمتی برویم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیان سومین ویژگی عاشورا در تبیین زندگی اجتماعی امروز گفت: عینیت دین و سیاست به طرزی که دین بر سیاست غالب باشد (حکومت علوی) نه سیاست بر دین (حکومت اموی) دیگر ملاکی است که می‌توان از عاشورا در زندگی امروز استخراج کرد؛ امام علی (ع) می‌فرمایند «سلطان عادل و دین برادرند و مگر منظور از سلطان عادل همان حکومت دینی نیست؟»

خاتمی با بیان اینکه متأسفانه امروزه دو جریان در داخل کشور آب بر آسیاب دشمنان نظام می‌ریزند و آن دو تفکر سکولاریسم و تشیع لندنی هستند، تشریح کرد: باید درباره این دو جریان بسیار هوشیار بود؛ چراکه موضع انقلاب اسلامی ایران در این موارد واضح و روشن است.

وی افزود: فرهنگ زندگی عاشورایی چهارمین ملاک تبیین عاشورا برای زندگی امروزی است و روحانیان باید توجه داشته باشند که همه سخنانشان در ایام محرم در خدمت فرهنگ عاشورایی باشد؛ به طلاب و روحانیان توصیه می‌کنم اگر می‌خواهید برای افرادی سخن بگویید، از دردهایشان ابتدا آگاهی حاصل کرده و سپس درباره آن‌ها با الهام از عاشورا و نهضت حسین (ع) سخن بگوید.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه امروز نیاز جامعه در ترویج زندگی حسینی (ع) است، گفت: فرهنگ تکلیف‌مداری و برنامه‌ریزی و تدبر پنجمین و ششمین درس‌هایی هستند که می‌توان از عاشورا در زندگی امروز گرفت؛ امام حسین (ع) برای ادای تکلیف با علم به شهادت پا به میدان گذاشت و با وجود برخی مخالفت‌ها و توصیه‌ها حتی از سوی برادر خود، به راه افتاد و این اهمیت ادای تکلیف در زندگی است.

خاتمی با بیان اینکه برنامه‌ریزی نیاز امور فرهنگی در جامعه است، ادامه داد: باید در این‌باره توجه داشت که حرکت مصرانه امام حسین (ع) بدون برنامه و تدبیر نبود؛ از این‌رو امام بیش از 100 روز در مکه استقرار داشتند و با برنامه‌ریزی نسبت به اقدامات خود عمل می‌کردند که نامه‌نگاری‌های ایشان به سران از این دست محسوب می‌شود.

وی افزود: امام حسین (ع) برای رساندن پیام عاشورایی خود برنامه‌ای دقیق داشت و برای اجرای این برنامه از سه ابزار استفاده کرد که نخست نامه‌های آن حضرت به سران و قبایل بود؛ سپس ایشان خاندان خود را به همراه بردند و در نهایت سر بریده‌شان است که فرهنگ دینی و پیام عاشورایی حرکت و نهضت امام حسین (ع) را اشاعه داد.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری در بیان هفتمین خصوصیت بارز عاشورا برای زندگی امروزی، گفت: عزت و ذلت‌ناپذیری دیگر درسی است که می‌توان از عاشورا گرفت؛ مردم ما قبل از انقلاب اسلامی ایستادگی کرده و امروز 36 سال با انقلاب زندگی می‌کنند؛ این فرهنگ ایستادن پای ارزش‌ها است که ملت ما از نهضت حسین (ع) به یادگار دارند.

خاتمی با اشاره به تهدیدات دشمنان نظام بیان داشت: دشمنان به ویژه آمریکا می‌خواهند اسلام را ذلیل ببینند و در طول مذاکرات هسته‌ای از ابتدا تا پایان به اندازه تمام طول تاریخ انقلاب اسلامی، نسبت به مردم ایران توهین روا داشتند ولی دشمنان این مهم را بدانند آن‌چنان که حسین (ع) و یارانش روی ذلت را به خود ندیدند و تا آخرین قطره خون خود ایستادند ملت ایران نیز این ذلت را نخواهند دید.

وی با تأکید بر اینکه «بصیرت» دیگر فرهنگ عاشورایی برای زندگی امروزی است که باید به آن توجه ویژه داشت، ادامه داد: بصیرت به معنای شناخت دشمن است و از این‌روست که مقام معظم رهبری، از عید فطر تاکنون یک خط را دنبال می‌کنند و آن هم هشدار برای نفوذ دشمنان و به ویژه آمریکا در عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است؛ به امید خداوند متعال و با بصیرت ملت شریف ایران فرهنگ بصیرت عاشورایی در جامعه تبیین شده و روز به روز تقویت می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مقاومت در خستگی‌ناپذیری را به‌عنوان نهمین درس عاشورا در فرهنگ امروز نامید و گفت: هرگز پشت به دشمن نکنید و برابر آن‌ها بایستید؛ دشمنان ما می‌خواهند مردم را خسته از انقلاب و دین نشان دهند؛ اما واقعیت این است که مگر مردم ما از فرایضی نظیر نماز و روزه خسته شده‌اند که امروز از انقلاب خود خسته باشند؟ پس باید با فرهنگ عاشورایی در برابر آن‌ها هوشیار بود و دانست که کربلا سرزمین مقاومت بود.

خاتمی خطاب به روحانیان با بیان اینکه باید از مظلومیت در دشت کربلا گفت اما از مظلوم خیر، گفت: درست است که سخن از مظلومیت در دشت کربلا جایگاه خود را دارد اما فراموش نکنید که علی‌اکبر جوان (ع) با همین فرهنگ ایستادگی 120 تن از کفار را به جهنم فرستاد و سپس شهید شد و این موضوع درباره عباس بن علی نیز صدق می‌کند که بیش از 80 تن از سپاهیان کفر را به هلاکت رساند و به همه نشان داد که ایستادگی برابر دشمن یک اصل فراموش‌نشدنی است.

وی افزود: فرهنگ وحدت دهمین درس عاشورایی برای زندگی امروز ما است و همان‌طور که بیان شد، کربلا با وحدت عجین است؛ چراکه امام حسین (ع) دو بار در شب نخست محرم و شب وداع از یاران خود خواستند که هر کس کربلایی نیست جمع را ترک کند و خوشا به سعادت آنانی که با درک اهمیت اتحاد خطاب به ایشان گفتند؛ ما اگر 70 بار به شهادت برسیم دوست داریم، در راه حسین (ع) جان دهیم و این فرهنگ اتحادپذیری است که توسط مبلغان باید در جامعه رواج یابد.

امام جمعه موقت تهران همچنین ولایتمداری، غیرت دینی، آموزش دینی، نفرت از استکبار و شهادت‌طلبی را فرهنگ‌های دیگر عاشورایی ذکر کرد که در مجال دهم تا پانزدهم قرار می‌گیرند و مردم ما با کمی درنگ می‌توانند دریابند که نیاز امروز کشور ما با این موارد عجین است.

خاتمی همچنین ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدای منا گفت: محرم برای ما مسلمانان و شیعیان در ایران از عید قربان سال جاری و حادثه تلخ منا شروع شد؛ آنجا که درگذشت حجاج بیت‌الله الحرام دل‌های همه ما را سوزاند و کسانی که با لبان تشنه به لقاءالله پیوستند، یاد شهدای لب تشنه کربلا را برای همه‌مان زنده ساخت؛ اما تفاوت شهادت این حجاج با لبان تشنه و اصحاب حسین (ع) در این بود که در منا کودکی لب تشنه وجود نداشت؛ حال آنکه سپاه کفر به کودکان حسین (ع) نیز رحم نکردند.

وی افزود: این داغ عاشورا تا ابد زنده است و هیچ‌گاه سرد نخواهد شد و وظیفه روحانیان امروز بیان این واقعیت‌های عاشورا در عرصه‌های مختلف دینی و اسلامی است.

عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری با بیان اینکه استان سمنان مهد عالمان است، گفت: استان سمنان افتخار دارد که در قلب کشور کانون محبان به اهل‌بیت (ع) است و همواره عالمان بزرگی نظیر آیت‌الله سیدمحمود شاهرودی که بیش از 10 سال مرجعیت عالی جهان اسلام را بر عهده داشتند به خود دیده است.

منبع :  خبرگزاری فارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.