قمه زنی هیچ ریشه و پایه دینی ندارد

به گزارش قادمون ، حجت الاسلام سید محمود حسینی شامگاه سه شنبه در حاشیه جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان اهر در جمع خبرنگاران بر لزوم حفظ آیین های سنتی عزاداری محرم الحرام تاکید کرد و گفت: دسته های شاه حسین گویان که اصولاً بدون مجوز و نیاز به ساماندهی دارند و بیشتر آسیب های عزاداری برگرفته از همین دستجات است.

وی افزود: بیشتر بدعت هایی که از در طول سالهای گذشته وارد فرهنگ عزاداری شده نمی توان یک روزه کنار گذاشت و برای مقابله با این موضوعات باید مردم به باور برسند.

حسینی با بیان اینکه ادامه عزاداری ها تا نیمه های شب موجب ناراحتی و آزار شهروندان می شود، بیان کرد: هیئت ها و دسته جات حسینی تنها تا زمانی می توانند عزاداری کنند که برای آنها تعیین شده است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اهر اضافه کرد: امام حسین(ع) هیچگونه راضی به اذیت مردم نبود ولی امروز متاسفانه طبل های بزرگی که از زمان صفویه وارد فرهنگ عاشورایی شده کنار گذاشته نمی شود.

وی به گسترش بدعت قمه زنی به غیر ماه های محرم و صفر نیز اشاره کرد و گفت: قمه زدن و ریختن خون هیچگونه ریشه و پایه دینی و مذهبی نداشته و کاملاً حرام است و در صورت مشاهده این افراد که بیشتر موجب گسترش بدعت می شوند باید به شدت برخورد شود.

حسینی اظهار کرد: متاسفانه برخی بدعت ها و تشیع لندنی عزاداری های سنتی را به حاشیه می کشد و این از هدف های دشمنان برای خدشه دار کردن چهره شیعیان است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان اهر در پایان با تاکید بر اینکه رویه غلطی که صداوسیما در پیش گرفته تبلیغ غزای حسینی با طبل های بزرگ و متعدد است، خاطرنشان کرد: سیاست های تبلیغی، مذهبی صداوسیما نیازمند یک بازنگری جدی با توجه به اصول مورد قبول علما که بیشتر بر حفظ آیین های سنتی عزاداری تاکید دارند، است.

منبع :  خبرگزاری مهر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.