اتحاد امت مسلمان زمینه‌ساز دستیابی تمدن بزرگ اسلامی است/تشیع انگلیسی و اسلام آمریکایی هر دو خطرناک هستند

 

به گزارش قادمون ،همایش امت واحده اسلامی در دانشگاه بوعلی همدان با حضور جمعی از علمای اهل سنت و شیعه با قرائت پیام ‌آیت‌الله حسین نوری همدانی‌ آغاز به کار کرد.

متن پیام حضرت آیت‌الله نوری همدانی به همایش امت واحده اسلامی توسط حجت‌الاسلام مصطفی رستمی مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های استان قرائت شد.

در پیام آیت‌الله نوری همدانی آمده است: بحث بنیادین امت واحده و تمدن اسلامی از واژگان کلیدی در بیانات امام راحل و مقام معظم رهبری است و تمام تلاش انقلاب اسلامی برای رساندن جامعه انسانی به وحدت، انسجام و یکپارچگی است.

در این پیام آمده است: باید با وحدت ثابت کنیم اسلام توانایی قابل توجهی برای نظم بخشیدن در امور سیاسی، اجتماعی و نیازهای فردی و فرهنگی دارد. اساساً تفاوت نظام اسلامی با سایر نظام‌های دنیا این است که مردم را برای رهایی از ظلم، استبداد، استعمار، تبعیض بیدار کند، انقلاب ما تاکنون راهبردهای متنوعی را در این زمینه ابداع کرده است.

هرگز نباید پراکندگی جغرافیایی مسلمانان موجب شود بلاد ظلم و جور با نقشه‌های استعماری تفرقه بیندازند و حکومت کنند باید با ارائه موفق الگوی «سبک زندگی اسلامی» برگرفته از جامعه نبوی ملت‌های مسلمان را به وحدت و پیوند معنوی سوق داد.

امام(ره) از جایگاه مرجعیت که پشتوانه بیش از هزار سال زعامت علمای اسلام را به همراه داشت، به این جمع‌بندی رسیدند که تنها راه خلاصی از دولت‌های دست‌نشانده و فاسد کشورهای اسلامی و ایجاد وحدت رویه در مبارزه با آنها استفاده از روش سیاسی- فرهنگی است که با شعار پیروزی خون بر شمشیر پشتیبانی می‌شود.

از این‌ رو با استفاده از شبکه وسیع روحانیت که در سراسر کشور گسترده شده بود، توانستند اصل امر به معروف و نهی از منکر و فرهنگ عاشورایی را سرلوحه قیام مردم ایران قرار دهند؛ از این رو نقطه عزیمت این نهضت در تاسوعا و عاشورای سال 57 شکل گرفت که پایه‌های رژیم ستمشاهی را لرزاند و به واسطه راهپیمایی اربعین همان سال به اوج خود رسید.

بعد  از این راهپیمایی بود که امام(ره) به میهن اسلامی بازگشتند و چند روز بعد در 22 بهمن‌‎ماه، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. اینجاست که امام عزیز ما به درستی فرمودند «انقلاب اسلامی ایران، پرتویی از عاشورا و انقلاب الهی آن است … محرم را زنده نگه دارید، ما هرچه داریم از این محرم است. محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است»

پس از پیروزی انقلاب نیز همه تلاش امام راحل و خلف صالح ایشان و علما و مسئولان نظام اسلامی، دست‌یابی به تجربه عینی موفق نظام‌سازی و الگوی اسلامی زندگی اجتماعی در سرزمین کهن اسلامی ایران است؛ الگویی که در زمانه غیبت بتواند به شاخص‌های اسلامی جامعه پیشرفته، عادلانه، مستقل، آزاد و برخوردار از امنیت و رفاه نسبی دست پیدا کند.

اگر نظام جمهوری اسلامی ایران بتواند به جامعه اسلامی با این خصوصیات دینی و اسلامی دست پیدا کند آنگاه خواهد توانست این الگوی عینی را سر دست بگیرد و از طریق صدور فرهنگ انقلاب خود زمینه‌های شکل‌گیری امت واحده اسلامی را فراهم کند و مصداق این آیه شریف شود «و کذالک جعلناکم امه وسطا لتکونوا شهدا علی‌الناس»

از مسیر اتحاد امت‌های مسلمان و تحقق امت واحده است که می‌توان به تمدن بزرگ اسلامی دست یافت و جامعه بزرگ مسلمانان و مستضعفان جهان را زیر پرچم احکام نورانی و روح‌بخش اسلام ناب محمدی(ص) به سمت پرستش جمعی رهنمون ساخت؛ پرستشی که امید است در نظام تمدنی پیشرفته و عادلانه اسلام محقق شود و خود زمینه‌ساز ظهور منجی عالم بشریت شود.

این سخن، نقش حساس و سرنوشت‌ساز ایران اسلامی را در دوران حساس کنونی و در شرایطی که کشورهای اسلامی منطقه بیدار شده‌اند به دنبال رهایی از یوغ نظام‌های وابسته و ستمگر بوده و در اندیشه ایجاد نظام عادلانه اسلامی هستند، دوچندان می‌کند. مسئولان نظام اسلامی باید ضمن حفظ و دفاع از نیم قرن تجربه مقاومت ملت ایران در دوران نهضت روح‌الله و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این الگو را به کشورهای بیداری اسلامی صادر کنند.

ملت‌های مسلمان منطقه نیز باید با شناخت درست دشمنان اسلام، یعنی آمریکا و صهیونیسم از دشمنان ساختگی دست استعمارگران و اعلام برائت از تکفیری‌ها و داعشی‌ها که وظیفه‌ای جز ایجاد اختلاف در امت اسلامی ندارند، بیش از گذشته ندای وحدت در امت اسلامی سر دهند.

اگر بپذیریم سبک زندگی اسلامی، مروج روح تمدن‌سازی و بعد نرم‌افزاری تمدن اسلامی است، یکی از کارکردهای اصلی وحشی‌گری داعش و طالبان و دیگر گروه‌های تکفیری که امروزه کشتارها و وحشی‌آفرینی‌های آنها دامن‌گیر حامیان غربی آنها نیز شده است علاوه بر اختلاف‌اندازی در میان امت رسول خدا، ارائه سبک زندگی ددمنشانه و غیرانسانی و مخابره آن به جهانیان است.

بنابراین تنها راه خلاصی امت اسلامی از مشکلات و چالش‌های درونی و بیرونی اعلام برائت از وحشی‌گری گروه‌های تکفیری و دستیابی به وحدت ذیل سبک زندگی اسلامی و سیره نبوی با استفاده از تجربه موفق مبارزه و نظام‌سازی موفق ملت بزرگ ایران است که با وحدت و پافشاری بر اصول اسلام محقق خواهد شد. در این میان وظیفه اصلی آحاد مردم ایران و به ویژه جوانان و دانشجویان برای عمق‌بخشی و همه‌گیر شدن الگوی زندگی اسلامی ایرانی و معرفی آن به ملت‌های منطقه و افکار عمومی جهانیان است تا انشاالله در سایه پیروی از اسوه انسانیت و الگوپذیری از حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و خاندان طاهرین ایشان زمینه‌های شکل‌گیری امت واحده اسلامی و دست‌یابی به تمدن اسلام عزیز فراهم شود و در سایه وحدت همه مذاهب اسلامی اجازه ندهیم استکبار و صهیونیسم سرنوشت ملت‌های مظلوم مسلمان را به تباهی بکشند.

تشیع انگلیسی و اسلام آمریکایی هر دو خطرناک هستند و می‌طلبد در این نشست‌ها با افکار آرمان‌بخش امام راحل و مقام معظم رهبری راهکارهای عملی تمدن اسلامی و امت واحده را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه‌های استان پس از قرائت پیام مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله نوری همدانی به همایش امت واحده اسلامی گفت: جامعه دانشجویی استان همدان به واسطه قرار گرفتن در کنار استان‌های مختلف ترکیبی از دانشجویان با فرهنگ، زبان و مذهب مختلف را شامل می شود.

مصطفی رستمی اظهار کرد: فرصت باهم بودن و با هم زندگی کردن و تبادل فرهنگی در بین دانشجویان چه در زبان و چه در مذهب در دانشگاه بوعلی، بیشتر است و این فرصت اگر درست مدیریت نشود یک تهدید خواهد شد.

وی با بیان اینکه ایجاد دبیرخانه دائمی همایش امت واحده اسلامی در همدان می‌تواند الگوی خوبی برای دانشگاه‌های کردستان و کرمانشاه باشد، افزود: برگزاری این همایش می تواند به جریانی بین دانشگاه‌های استانهای همجوار تبدیل شود./ فارس

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.