وحدت امت اسلامی سخن قرآن و اهل بیت علیهم‌السّلام است

وحدت امت اسلامی

آیت الله محسن اراکی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و رئیس مجمع تقریب مذاهب در همایش عصر امام خمینی(ره)، تحولات جهانی، تهدیدها و راهکارها که در آستانه دهه فجر و با هدف آشنایی بیشتر خواهران مبلغ با شرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جهان در عصر حاضر  روز چهارشنبه 7 بهمن برگزار گردید با اشاره به وجود چالش‌های جدی و گسترده در برابر خدمتگزاران به دین و مبلغان دینی و دلسوختگان جامعه، مذهب و ملت مهم‌ترین چالش را پراکندگی و جنگ داخلی بین گروه‌ها، گرایش‌ها و مذاهب در درون جامعه اسلامی دانست و گفت انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و با تداوم آن تحت رهبری مقام معظم رهبری دشمنان را از اینکه بخواهند از بیرون جامعه اسلامی آن را به شکست بکشانند و خیزش نوین اسلامی را متوقف کنند ناامید کرد.
وی افزود بیداری ناشی از نهضت امام تمام جهان را فرا گرفته و جامعه اسلامی امریکا و اروپا به سبب خیزش انقلاب اسلامی حیات جدیدی به خود گرفت و هویت اسلامی در جهان زنده شد و جوامع اسلامی حیات جدیدی را آغاز کرد و جنبش‌های مختلفی برخاست و رژیم‌های استبدادی به شکست کشانده شدند.

رئیس مجمع تقریب مذاهب گفت: دشمنان امید داشتند نسل نو جامعه اسلامی غرب بر خلاف نسل گذشته، هویت خود را از دست بدهد و در فرهنگ غرب ذوب شود ولی با کمال تعجب دیدند نسل نو مسلمان غرب، پرچم دار نهضت اسلامی است تا جایی که پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران مساجد در غرب از جوانان پر می‌شود و تعداد مساجد ده‌ها برابر شده است.

عضو جامعه مدرسین افزود: اگر این جامعه اسلامی متحد می‌شد و شعار وحدت که شعار رهبران نهضت بود عملی می‌شد یک قدرت اسلامی در جهان شکل می‌گرفت و تبدیل به قدرت برتر جهان می‌شد. با توجه به این شرایط بود که استکبار جهانی دست به توطئه زد تا مانع شکل‌گیری این جامعه متحد و قدرتمند شود و چاره را در ایجاد اختلاف بین گروه‌ها و مذاهب اسلامی دید تا جامعه اسلامی را از درون دچار آسیب واز هم پاشیدگی کند.

آیت الله اراکی با اشاره به ضرورت وحدت اسلامی گفت: وحدت به این معنی نیست که کسی مذهب خود را کنار بگذارد و تابع مذهب دیگری شود بلکه وحدت و تقریب بر اساس دیدگاه آغازگران جریان وحدت و داعیه داران آن به این معنی است که مسلمانان بر اشتراکات خود متمرکز شوندو بر اساس نقاط مشترک با هم همکاری کنندو جمع واحدی تشکیل دهند و در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و غیره با یکدیگر مبادله و تعامل داشته باشند و با دشمنان مشترک مقابله نمایند که مسلماً این وحدت به ضرر دشمنان اسلام است و بر همین اساس معلوم است که هر کس با این وحدت مخالف است مزدور دشمنان و مخالف اسلام است.

مدرس سطح عالی حوزه علمیه با اشاره به دیدگاه اسلام نسبت به وحدت گفت: وحدت امت اسلامی سخن قرآن و اهل بیت علیهم‌السّلام است تا جایی که تفرقه را شرک دانسته واز تفرقه افکنان تبری می‌جوید و اتحاد را یکی از ویژگی‌های جامعه اسلامی معرفی می‌کند و تفرقه را بدترین کفران نعمت معرفی می‌کند.

وی با اشاره به نمونه‌های تاریخی و رفتار انبیاء الهی در زمینه حفظ وحدت پیروان خویش اضافه کرد: اهل بیت علیهم‌السّلام داعیه‌دار وحدت بودند وحضرت علی علیه‌السّلام با اینکه خلافت را حق خود می‌دانستند برای بدست آوردن آن نجنگیدند وحتی با خلفا همکاری می‌کردند زیرا نمیخو‌استند وحدت جامعه اسلامی لطمه ببیند.

سخنران همایش در پایان با طبیعی دانستن وجود اختلافات در درون جامعه اسلامی افزود: این اختلافات را باید با گفتگو حل کنیم و نگذاریم جامعه امن ما به وضعیت کشورهایی مانند سوریه و عراق دچار شود.

آیت الله اراکی با انتقاد شدید از کسانی که به اختلافات فرق اسلامی دامن زده و با رفتارهای خلاف شرع آتش فتنه را در جامعه اسلامی بر می‌افروزند، گفت: خواسته اهل بیت علیهم‌السّلام این است که شیعیان با رفتار شایسته خود دل مخالفان را نسبت به اهل بیت جلب کنند و بر همین اساس کسانی که با عملکرد خویش زمینه عداوت و دشمنی و جنگ را بین پیروان مذاهب اسلامی فراهم می‌سازند مخالف تعالیم اسلامی و شیعی رفتار می‌کنند و امکان نداردکسی ادعای اسلام و دینداری کند و مخالف وحدت امت اسلامی باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.