جریان تشیع انگلیسی با شاه تقیه و با امام خمینی(ره) ستیز داشتند

به گزارش قادمون ، حسن رحیم پورازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در همایش مبانی استکبار ستیزی از منظر قرآن و حدیث ضمن اشاره به روز 13 آبان و توطئه های استکباری علیه روحانیت و حوزه های علمیه گفت: در بین اسناد لانه جاسوسی آمریکا راجع به شهر مشهد در تاریخ 15 مهرماه 1358 گزارشی با قید خیلی محرمانه منتشر شده است که در آن گزارش آمده کارمندان سیاسی سفارت آمریکا یا همان جاسوسها در اماکنی چون دانشگاه مشهد و خانه علمای این شهر رفت و آمد داشته اند.

رحیم پورازغدی با استناد به گزارش جاسوسهای آمریکایی اظهار کرد: این برهه زمانی با ایام ولادت امام هشتم مصادف بوده و شهر در سرور و شادمانی به سر می برده است، در این گزارش آمده است که شهر مشهد از جریان های سیاسی صد سال اخیر مانند نهضتهای مشروطه و ملی شدن صنعت نفت فاصله داشته است و در حرکتی مانند ملی شدن صنعت نفت یک هسته بیشتر فعال نبوده است.

وی در ادامه افزود: در گزارش آنها آمده است که در اتفاقات 15 زمان خرداد 1342، مشهد فعالیت جدی ای در متن حوادث نداشته است اما الان آیت الله خمینی (ره) شاگردان خود را پس از وقوع انقلاب اسلامی در شهر مشهد منصوب کرده و دورادور شهر را کنترل می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بسیاری از گزارشهای این دست خلاف واقع است، اظهار کرد: دو روز قبل از کشتار 19 دی ماه در قم، در روز 17 دی ماه که سالروز کشف حجاب بود، تعدادی از زنان مذهبی شهر مشهد با تکبیر و صلوات در قسمتهایی از مشهد تظاهرات کردند و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند منتهی برخلاف شهر قم، در اینجا کشتاری رخ نداد.

وی با بیان اینکه روزهای نهم و دهم دی ماه 57 مشهد از خونین ترین روزهای این شهر است، یادآور شد: به عبارت دیگر 22 بهمن چهل روز جلوتر در مشهد به وقوع پیوسته بود چرا کنترل شهر در این ایام از دست عناصر حکومت پهلوی خارج شده بود و آنها نتوانسته بودند تا این تاریخ بر شهر مسلط باشند.

وی در ادامه با استناد مجدد به گزارش های بدست اسناد لانه جاسوسی درباره مشهد گفت: جاسوس سرویس های اطلاعاتی آمریکا در این گزراش می گوید که از اوائل ماه ژانویه شهر به دست حضرات آیات حاج شیخ حسن قمی و سید عبدالله شیرازی افتاده است و شیرازی ها حمله به اتباع خارجی را منع کرده اند و کنترل شهر بدست منصوبان خمینی است.

رحیم پورازغدی با اشاره به نفوذ جاسوسهای آمریکا در بین اعضای خانواده یکی از روحانیون مطرح مشهد یادآور شد: آن جاسوس می گوید که این فرد هدف، لیبرال بوده و درباره آخرین فرماندارهای مشهد، قبل از سقوط رژیم پهلوی می گوید: تعدادی روحانیون شهر با این فرمانداران رابطه خوبی داشتند منتهی خمینی از رابطه آنها با رژیم پهلوی سند داشت و آنها می ترسیدند که این اسناد رو شود.

وی با استناد به گزارش اسناد لانه جاسوسی آمریکا پیرامون شهر مشهد به نقل از آن اسناد گفت: برخی از روحانیون این شهر از اینکه حلقه ای دور خمینی تشکیل شود ناراحت بودند، برخی دیگر مخالف این مسئله هستند که وقتی نام خمینی برده می شود سه صلوات فرستاده می شود و وقتی نام پیامبر(ص) برده می شود یک صلوات؛ خمینی با دادن عناوینی چون حجت الاسلام و آیت الله برای برخی از افراد، تهدیدی برای حوزویان و آخوندها محسوب می شود، ما قبلاً فکر می کردیم که این افراد یک دست هستند اما هرچه جلوتر رفتیم فهمیدیم که آنها با خمینی زاویه زیادی دارند.

وی با بیان اینکه سرویس های جاسوسی تمام تیپهای شخصیتی روحانیون را بررسی کرده اند، اظهار داشت: این افراد روحانیت را به چهار دسته تازه به دوران رسیده، درباری، انقلابی و ساده لوح تقسیم بندی کرده اند و معتقدند که افراد تازه به دوران رسیده به لحاظ مفاسد جنسی و مالی نقطه ضعف دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح آخوندهای درباری گفت: این دسته در زمان رژیم پهلوی با شاه به صورت علنی همکاری داشته و حتی در آن زمان از حکومت حقوق دریافت و با رژیم و ساواک همکاری می کردند، جاسوسهای آمریکایی معتقد بودند که روی این افراد به خاطر انزوایشان نمی توان حساب کرد.

وی در ادامه گفت: چندی قبل از شخصی که او هم از مرحوم آیت الله محمدرضا مهدوی کنی، رئیس سابق مجلس خبرگان نقل قول می کرد شنیدم که ایشان طی سالهای 52 تا 53 هنگامی که در زندان بوده است از طریق آیت الله حسینعلی منتظری دستخطی از امام خمینی(ره) به دستشان می رسد که مبارزه کردن به جایی نمی رسد و امر مبارزه را رها کنید؛ آیت الله مهدوی کنی می گوید وقتی که دستخط را دیدم گفتم خیلی شبیه به خط امام (ره) است ولی دستخط ایشان نیست، بعدها معلوم شد که این دستخط توسط یکی از همین آخوندهای درباری جعل شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح روحانیون انقلابی به نقل از اسناد لانه جاسوسی ادامه داد: تعداد دیگری از روحانیون در برابر شاه و آمریکا سرسخت هستند، این افراد از انقلابی و دستیاران خمینی هستند که حاضر به مذاکره با ما نبوده و ما را نجس می پندارند، باید مراقب باشیم تا این دسته جمهوری اسلامی ایران را قبضه نکنند ما به دنبال جمهوری اسلامی میانه روی لیبرال در ایران هستیم که در این راه آیت الله سید محمدکاظم شریعتمداری بهترین گزینه برای جایگزینی خمینی محسوب می شود.

وی با اشاره به اسناد لانه جاسوسی آمریکا پیرامون اغتشاشات شهرهای تبریز و قم در اوائل انقلاب گفت: امام خمینی (ره) از همان ابتدای سال 40 در قم، آیت الله شریعتمداری را قبول نداشت این موضوع در اسناد ساواک هم موجود است، پس از پیروزی انقلاب آیت الله شریعتمداری همراه با تعدادی از مریدان سرسخت خود به مشهد می آید و من در آن زمان که 14 یا 15 سال بیشتر نداشتم تصمیم گرفتم تا او را نصیحت کنم!، به سراغ وی می روم و او ابتدا گمان کرد که می خواهم سئوالی شرعی بپرسم اما خطاب به وی گفتم چرا وقتی که بی بی سی از شما طرفداری می کند در قبال او موضعی نمی گیرد؟ او در جواب گفت: برو پی کارت، دو هفته بعد از این اتفاق استغفار وی و پیام امام خمینی(ره) از تلویزیون پخش شد.

وی با اشاره به دیدار نماینده آیت الله شریعتمداری با جاسوس سیا گفت: آنها در گزارش هایشان آورده اند که وی با آنها خوش برخورد و به داشتن رابطه با آمریکا خوشبین بوده است آیت الله شریعتمداری از آمریکایی ها به خاطر کمکهای قبلی آنها قدردانی می کند و می گوید خمینی با این شیوه به تشیع و دین اسلام ضربه می زند، کشور ایران برای مصون ماندن از شوروی به کمک آمریکایی ها نیاز دارد؛ انتقادات فعلی از و عقیده دخالت آمریکا در امور ایران غلط است شریعتمداری گفته است من به صراحت نمی توانستم از بختیار حمایت کنم اما برخلاف او هیچ نگفته ام.

رحیم پورازغدی با اشاره به بیانیه آیت الله قمی در سالهای 62 تا 63 درباره مسئولان دادگاه انقلاب اسلامی یادآور شد: ایشان همواره یا خود را برتر از امام خمینی(ره) می دانست و یا مساوی با ایشان، آیت الله قمی در میانه های جنگ تحمیلی طی بیانیه ای مسئولان دادگاه های انقلاب اسلامی را فاسق و بی سواد خطاب کرد که در همان ایام من به همراه تنی چند از طلاب در حمایت از امام خمینی(ره) بیانیه ای را در شهر مشهد دادیم، در همین حوزه های علمیه مشهد صحبت از امام(ره) و یارانش بخصوص پس از انقلاب سخت بود.

وی با اشاره به جریان تشیع لندنی اظهار داشت: ولایتی های بی دین یا همان جریان تشیع لندنی خطی است که قبل از انقلاب هم بوده است این دسته با شاه تقیه داشتند و با امام خمینی(ره) ستیز، ایشان فرمود: خون دلی که پدر پیرتان از این دسته خورده است از ساواک نخورده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مطابق اسناد لانه جاوسی برخی از وزیران، استانداران، روشنفکران و رهبران چپ کمونیست در ایران جاسوس سازمان سیا بوده اند، اظهار داشت: رئیس جمهور و سخنگوی نخستین دولت پس از انقلاب با سازمان سیا در ارتباط بودند.

وی افزود: صحبتهای برخی مسئولان فعلی نظام برخلاف صحبتهای دهه شصت آنها است و بر همین اساس من برای شخص مهندس مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت احترام بیشتری نسبت به آنها قائلم چرا که او از ابتدا می گفت امام خمینی(ره) را دوست دارد اما وی را قبول ندارد و معتقد بود که ایشان هزار قدم از وی جلوترند، در کتابی استدلال کرده بود که شعارهای مرگ بر آمریکا و اسرائیل انحراف از انقلاب است و در قرآن نیست.

رحیم پورازغدی با استناد مجددش به اسناد لانه جاسوسی گفت: یکی از خطرات، ارتباط مساجد با خمینی است که بایستی این ارتباط قطع شود، اگر ایران از نظر ما مهم است بایستی برخی از ناراحتی ها را تحمل کنیم و بر همین اساس بایستی سعی کنیم تا با برخی از پاسداران و انقلاب گری های روحانی ارتباط برقرار کنیم.

وی با اشاره به لفظ روحانیون میانه رو و سازش کار در این گزارشها اظهار کرد: آمریکا با برخی از آنها توانسته است صحبت کند این افراد از افکار عمومی وحشت داشته و زیر سایه امیرعباس هویدا، نخست وزیر رژیم پهلوی زندگی می کرده و از وی به طور مستقیم و غیرمستقیم حقوق دریافت می کردند، این دسته افرادی بودند که در سال 42 با خمینی کار می کردند و پس ار تبیعد وی با هویدا کار می کنند.

وی در ادامه با اشاره برخی از اسناد لانه جاسوسی گفت: در ایران افرادی هستند که بر علیه خمینی به خاطر دادگاههای انقلاب موضع گیری دارند و ما باید در پی اتحادیه ای بین نهضت آزادی و روحانیت سازش کار باشیم تا جلوی قطب افراطی خمینی که عناصر شاه را اعدام می کند ایستاد، سازمان سیا در گزارشهای خود آورده است که ما با دولت موقت در ارتباطیم و بایستی در زمینه حقوق بشر کار کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بخشی از گزارش های اسناد لانه جاسوسی پیرامون تربیت آخوندهای آمریکایی گفت: آنها به دنبال پرورش روحانی بودند که هم متخصص و محب اسلام باشد و هم رابط بین رهبران مذهبی و سیا باشد، امام خمینی (ره) در وصیت خود اخطار داده است که مراقب چنین افرادی باشید تا در حوزه های علمیه نفوذ نکنند.

وی در پایان صحبتهای خود متذکر شد: بایستی اسناد لانه جاسوسی آمریکا مجدداً بین خواص بازخوانی شود چرا که جاسوسها طی یک روانشناسی دقیق از افراد مختلف نقطه ضعف می گرفتند تا از آن طریق به آنها ضربه بزنند.

منبع : خبرگزاری شبستان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.