نظر آیت الله وحیدخراسانی در مورد قمه زنی چیست؟

به گزارش قادمون به نقل از فتن ، حدود یک سال پیش بود که فیلمی از مرجع عالی قدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی توسط پایگاه خبری تحلیلی فتن منتشر شد که در آن ایشان برخلاف نظر دفترشان می فرمایند لعن علنی جایز نیست!٬ پس از آن گزارشاتی از نظر ایشان مبنی بر حرمت قمه زنی به ما رسید ٬ بعد از اطمینان از این گزارشات و به علت مخالفت دفتر این مرجع تقلید با مصاحبه و فیلمبرداری از شخص ایشان ٬مجبور شدیم مصاحبه ای اختصاصی با آیت الله فقیه ایمانی -نماینده مراجع تقلید در اصفهان- در خصوص حکم عدم جواز قمه زنی توسط مراجع عظام تقلید وحید خراسانی، سیستانی و نائینی انجام داده و پرده ای دیگر از سانسور های صورت گفته بر نظر اصلی مراجع برداریم.

 

با این حال دفتر این مرجع بزرگوار از انتشار اینگونه مطالب خودداری می کند و در تبلیغات هچنان نظر این مرجع در مورد لعن و قمه زنی را مثبت اعلام میکنند.

 

دفتر ایشان در گذشته نیز از انتشار اخبار دیدار سران نظام با آیت الله وحید ٬ توصیه ایشان به وحدت اسامی در حاشیه دروس ٬ تماس تلفنی وجویا شدن احوال آیت الله مهدوی کنی ٬ دیدار نماینده و فرزند ایشان از رهبر انقلاب ٬ منع از لعن خلفا در وسط درس خارج و موارد دیگر … (به آرشیو فتن مراجعه کنید) خودداری کرده بود که این  سانسورها ٬ آن هم از طرف دفتر یک مرجع تقلید شیعه ٬ تعجب برانگیز است.

 

(جهت مطالعه مطلب «دفتر‌ آیت الله وحید خراسانی چه چیزی را سانسور میکند؟» و مشاهده فیلم نظر آیت الله وحیدخراسانی در مورد لعن علنی به این لینک مراجعه کنید.)

 

متن و گزیده ای از فیلم مصاحبه فتن با نماینده مراجع تقلید در اصفهان را در مورد قمه زنی:

 

فتن: استناد دفتر حضرت آیت الله وحید خراسانی مبنی بر جواز قمه زنی این است که آیت الله نائینی حکم به جواز قمه زنی داده اند و آیت الله وحید نیز پیرو حکم ایشان، قمه زنی را مستحب میدانند. نظر شما در این خصوص چیست؟

 

آیت الله فقیه ایمانی: در ابتدا عرض کنم که آیت الله نائینی شخصیت بسیار برجسته و والا مقامی بودند و حتی ایشان در آن زمان که دشمنان میخواستند سفره های عزاداری را بر چینند و اثری از دین و نام امام حسین علیه السلام باقی نماند ، و برای رسیدن به این هدف مجالسی برپا میکردند که در آن، زنان خودنمایی میکردند تا جوانان سرگرم این نوع مجالس شده و از مجالس مذهبی غافل شوند.

مرحوم نائینی برای اینکه این ارزش ها دینی از بین نرود، فرمودند چند صباحی قمه زنی اشکال ندارد تا جو حاکم بر آن زمان تغییر کند. آیت الله وحید نیز همین نظر آیت الله نائینی را داشته اند. لذا شما بروید قم و زانو به زانوی ایشان بنشینید و بپرسید که آیا شما قمه زنی را جایز میدانید؟ ایشان میفرمایند خیر. چون اوضاع زمان فرق میکند.

 

فقیه ایمانی- فتن

 

فتن: یعنی شما شخصا تایید میکنید که آیت الله وحید قمه زنی را حرام اعلام کرده اند؟

 

آیت الله فقیه ایمانی: بله. چرا که در این برهه از زمان که دشمنان اسلام به دنبال بهانه هستند تا جلوه تشیع را در جهان خراب کنند، ما باید دقت کنیم که از کارهایی که چهره تشیع را از بین میبرد پرهیز کنیم. یکی از افرادی که خیلی مقیدند که شخصیت و آبروی اسلام حفظ شود، آیت الله وحید هستند. باز هم میگویم شما زانو به زانوی ایشان بنشینید و ببینید چگونه قمه زنی را نفی می کنند. بنده خودم نماینده ام را محضر آیت الله وحید فرستادم و ایشان به نماینده ام فرمودند که در شرایط فعلی قمه زنی حرام است. دفتر ایشان ممکن است پاسختان راکم و زیاد بدهد!

 

فتن: مدعیان جواز قمه زنی، میگویند آیت الله سیستانی نیز حکمی مبنی بر جواز قمه زنی صادر کرده اند. جنابعالی به عنوان نماینده مراجع تقلید در اصفهان،  نظرتان را بیان کنید.

 

آیت الله فقیه ایمانی: آیت الله سیستانی هم قمه زنی را حرام اعلام کردند و حرفهایی که از جانب ایشان مبنی بر جواز قمه زنی میزنند صحت ندارد.

 

فتن: نظر آیت الله سیستانی درباره حرمت قمه زنی چگونه برای حضرتعالی ثابت گردید؟

 

آیت الله فقیه ایمانی: بنده پسر برادرم، داماد ایشان است. پسر برادرم را محضر ایشان فرستادم و ایشان هم مانند آیت الله وحید فرمودند که قمه زنی حرمت دارد.

 

گزیده فیلم مصاحبه با آیت الله فقیه ایمانی:

 

دانلود کلیپ مصاحبه با آیت الله فقیه ایمانی – نظر حقیقی مراجع در مورد قمه زنی

دانلود کلیپ نظر آیت الله وحید در مورد لعن علنی

0201

.

..

3 پاسخ
 1. ناشناس
  ناشناس گفته:

  برو در به درک دروغگوها
  دروغ گو دشمن خداست پس شما هم دشمن خدا هستین بنده هم مستقیم نظر آقای وحید و آقای سیستانی را در مورد قمه زنی میدانم دروغ نگو

  پاسخ
 2. ناشناس
  ناشناس گفته:

  این پست دقیقا مخالف صحبت هایی است که امسال نماینده اقای سیستانی تو بین الحرمین قبل محرم انجام داندند لطفا دروغ را پخش نکنید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.